Raptem kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tej przyczyny należałoby nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, który pojawia się na terenie całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który z pewnością może być dla całego społeczeństwa naprawdę niebywale niebezpieczny. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy w sumie w każdy dzień, bez wątpienia mają związek z nieustannym rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Z pewnością warto regularnie objaśniać czym jest degradacja środowiska oraz jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Przede wszystkim warto posiadać wiedzę dotyczącą tego, że aktualnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił też problem smogu. Jednym ze sposobów na zabezpieczanie się przeciwko zanieczyszczeniu powietrza jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Około połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK również podpiął się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za około dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak rozgłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, że problem ze smogiem oraz z COVID możemy ze sobą otwarcie połączyć. Plaga COVID zapoczątkowała w obszarach o nieprzeciętnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W kwestii smogu bezspornie należy także wiedzieć, co w zasadzie jest podstawową przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu wielu niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych specyfikacji jest niezmiernie ważna, głównie ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz